کد خبر:97335 تاریخ انتشار : 1397/1/17-17:7:40
یادداشت/ محمدرضا شفیع زاده؛
”فسـاد“  گلـوگـاه اصـلی اقتـصاد
مسئولی که فاسد شد اولویت های کشور را نخواهند دید و خواسته یا ناخواسته در جهت پیشبرد اهداف دشمن حرکت می کند و مدیری که فساد گریبان او را گرفت هرگز نخواهد توانست مجری اقتصاد مقاومتی باشد و وضعیت قشر ضعیف جامعه را درک کند.
لینک کوتاه http://markazi.bso.ir/id/97335

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی دانشگاه های استان مرکزی، محمد رضا شفیع زاده فعال دانشجویی و مسئول اسبق بسیج دانشجویی دانشگاه اراک طی یادداشتی نوشت:

یکی ازمواردی که یک اقتصاد لازم دارد تا بتوان آن را مقاوم نامید، اعتماد مردم نسبت به سیستم اقتصادی و محیط کسب و کار است. در صورت وجود همدلی و اعتماد بین مردم و مسئولان هر مشکل یا فشار تحریمی برای مردم قابل تحمل خواهد شد و به زانو درآوردن چنین اقتصادی برای دشمنان دشوار خواهد بود. اما عواملی میتوانند این اعتماد را خدشه دار نمایند مثل وجود فساد مالی و اقتصادی دریک کشور که می تواند به اشکال گوناگونی مانند اختلاس،رشوه، رانت، ویزه خواری، حقوق های نجومی و... در جامعه ظهور و بروز پیدا کند.

در صورتی که فساد در جامعه ای افزایش یابد باعث می شود آن جامعه از درون سست شود و در مقابل کمترین تکانه ای از هم فرو پاشد. اثر دیگری که می تواند فساد مالی داشته باشد هدر رفت سرمایه ملی است. مسئولی که فاسد شد اولویت های کشور را نخواهند دید و خواسته یا ناخواسته در جهت پیشبرد اهداف دشمن حرکت می کند و مدیری که فساد گریبان او را گرفت هرگز نخواهد توانست مجری اقتصاد مقاومتی باشد و وضعیت قشر ضعیف جامعه را درک کند.

همانگونه که مکرر موضوعی همچون حقوق های نجومی را شنیده ایم که نتیجه وجود ابهام و عدم شفافیت در گلوگاه های فساد مانند بخش های پولی، مالی، بازرگانی و گمرکی است. اتفاقی ناخوشایند که اختلاف طبقاتی را نهادینه می کند و اشرافیتی که در بدنه اجرایی کشور ریشه می دواند و متأسفانه عدم قاطعیت و اهتمام لازم در برخورد با چنین افرادی که با ژست های حق به جانب اینچنین بیت المال را به یغما می برند چیزی جز کاهش سطح اعتماد مردم به سیستم اقتصادی کشور نخواهد داشت.

اما فساد گلوگاه اساسی در اقتصاد است که بی شک در زمینه مبارزه با آن مطالبه گری مردم نقش ویژه ای خواهد داشت. ضمن اینکه انتظار از قوای سه گانه در این مورد بسیار بالاست و بخصوص دستگاه قضایی باید بعنوان پاسبان حقوق ملت قاطعانه و بدون هیچگونه تبعیض و مسامحه با مجرمین برخورد کند. در همین راستا نیز مجلس شورای اسلامی و دولت می بایست خلأ های قانونی را بنحوی پر کنند که هیچ به خود اجازه دست اندازی به سرمایه ملی و بیت مال را ندهد.

انتهای پیام/ک

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
در راستای پاسداشت منافع ملّی و برای رفع انحصار از پیام‌رس...
مراسم گرامیداشت پنجمین سالگرد تدفین شهدای گمنام دانشگاه ع...
بسیج دانشجویى دانشگاه آزاد اسلامى واحد اراک از شهردار و ر...
«سه شنبه های مهدوی» طرحی است که طی سال 96 و همچنین هفته ه...