کد خبر:97337 تاریخ انتشار : 1397/1/4-17:22:43
یادداشت/ مصطفی زاده اکبر؛
ایـرانی، ایرانی بـخر
امروز اقتصاد ما در نقطه وابستگی صرف به کالای خارجی قرار ندارد و در بسیاری موارد تولیدات داخل با مشابه و در حد تولیدات خارجی در بازار وجود دارد.
لینک کوتاه http://markazi.bso.ir/id/97337
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی دانشگاه های استان مرکزی، تولید ملی و مصرف کالای ایرانی از مواردی است که در سالهای اخیر برای خروج از رکود مورد توجه بسیاری از کارشناسان اقتصادی و مسئولان ذیربط قرار گرفته است آن چنان که توجه به این مسئله در اقتصاد مقاومتی بسیار مورد تأکید است اما ارتقای کالای ایرانی و اقبال مردم به مصرف تولیدات داخلی فقط منوط به تبلیغات و یا واردار کردن مردم با تشویقهای مقطعی و زوری نیست بلکه برای خرید کالای ایرانی می بایست عوامل مختلفی از جمله ارتقاء کالا وحمایت از مصرف کننده در نظر گرفته شود و فرهنگ سازی لازم در جامعه صورت گیرد.

امروز اقتصاد ما در نقطه وابستگی صرف به کالای خارجی قرار ندارد و در بسیاری موارد تولیدات داخل با مشابه و در حد تولیدات خارجی در بازار وجود دارد. لوازم خانگی ایرانی، انواع محصولات بهداشتی، وسایل الکترونیکی، پوشاک و ... از جمله مواردی هستند که می توانند نیازهای ضروری خانواده ایرانی را در داخل پاسخگو باشند.

ولی ما هم قبول داریم که در برخی مواقع کالای داخلی کیفیت نازلی نسبت به کالای خارجی مشابه دارد، یا قیمت آن بالاتر از نمونه های چینی یا ترک یا ... است؛ ما هم می پذیریم که در برخی صنایع مانند خودرو سال هاست حقوق مصرف کننده نادیده گرفته می شود؛ اما گوشه ای از تمام این اشکالات به نبودن همین وفاق ملی در مصرف کالای داخلی است. اگر این وفاق شکل بگیرد و به یک فرهنگ عمومی و افتخار ملی تبدیل شود آنوقت حمایت از چنین مصرف کننده ای دیگر در حد شعار باقی نمی ماند و مطالبه کیفیت مطلوب البته با لحاظ نمودن شرایط واقعی به مرور زمان پیشرفت صنعت را نیز به دنبال خواهد داشت.

تعهد ما نسبت به خرید کالای داخلی شاید گاهاً باعث ضرر شخصی گردد ولی در نهایت سود جمعی را محقق می کند. خرید کالای داخلی هم کمک به تولید کشور می باشد و هم باعث ایجاد اشتغال می گردد. با خرید کالای داخلی توسط مردم سود واردات رسمی و غیر رسمی کالا به صفر نزدیک میشود و نتیجه آن جلوگیری  خروج ارز  از کشور  است.

نکته‌ی بعدی این است که بایستی حمایت از تولید ملی و تقویت آن از جنبه‌ی شعاری و نمادین خارج شود. با ابتکار عمل و نوآوری و اقدام عملی باید این مسئله را حل کرد. لذا اگر بتوانيم توليد داخلي را رونق داده و کمتر به واردات کالاها و خدمات از کشورهاي ديگر فکر کنيم، علاوه بر رونق توليد و اشتغال، تورم داخلي هم کمتر مي شود که مستلزم برنامه اي بلند مدت مي باشد. سياست هايي که به جاي واردات کالاهاي مختلف با حمايت همه جانبه از توليد کننده داخلي به سمت خودکفايي به پيش رفته و با کاهش واردات و کاهش نرخ بيکاري از اتلاف منابع مالي و انساني بيش از اين جلوگيري به عمل مي آورد. يکي ديگر از مشکلات موجود ديگر اين است که جامعه ايران از نگاه اقتصادي بيشتر يک جامعه اي مصرفي است تا توليدي، درآمدهاي سرشار نفتي آن به طور عمده براي مصرف کالاها و بخصوص موضوع واردات بکار گرفته مي شود.

یادداشت از مصطفی زاده اکبر- فعال دانشجویی دانشگاه اراک

انتهای پیام/ک

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
در راستای پاسداشت منافع ملّی و برای رفع انحصار از پیام‌رس...
مراسم گرامیداشت پنجمین سالگرد تدفین شهدای گمنام دانشگاه ع...
بسیج دانشجویى دانشگاه آزاد اسلامى واحد اراک از شهردار و ر...
«سه شنبه های مهدوی» طرحی است که طی سال 96 و همچنین هفته ه...